Počasí a klimatické podmínky v Řecku

Klima v Řecku je typicky středomořské. To znamená, že zde dominují velmi teplá, suchá léta a mírné zimy. Právě díky svému příznivému klimatu je Řecko častým cílem turistů ze všech koutů světa. Turistická sezóna začíná na některých řeckých místech již obdobím Velikonoc a končí v říjnu. Teploty v Řecku se pohybují okolo 30°C, výjimečně se mohou vyšplhat až ke 40°C. V letních měsících převládá jasná, až skoro jasná obloha a srážky se zde vyskytují skutečně velmi výjimečně.

Většina turistů volí pro svou dovolenou na řeckém území logicky období léta. Typické pro letní měsíce v Řecku jsou vysoké teploty a minimum srážek. Nejdelší dny v roce nabídne červenec, slunce v tomto měsíci svítí až 12 hodin denně. Červen a srpen na tom nejsou o moc hůře, nabídnou sluneční paprsky po dobu lehce přesahující 11 hodin denně. Příjemnými měsíci pro dovolenou jsou i květen a září, ty nabídnou přes den více než 9 hodin slunečního svitu.
Typické pro letní měsíce je rovněž i velké sucho. Nebojte se, že vám celou letní dovolenou bude pršet. Na červenec a srpen připadají dohromady jen dva milimetry srážek, což znamená, že se bude jednat maximálně o krátké a příjemné osvěžení. Ani v květnu, červnu a září se vytrvalých srážek příliš bát nemusíte, dlouhodobým pozorováním bylo zjištěno, že na každý z těchto měsíců připadnou jen maximálně tři deštivé dny.

Teplota moře se v červenci a srpnu může pohybovat až okolo 25°C.

Oblíbeným obdobím pro dovolené jsou i jarní měsíce. V tomto období jsou nejčastěji navštěvovanými destinacemi hlavně Kyklady, Jónské ostrovy, Kréta nebo Rhodos. Výhodou jarních měsíců je výrazně menší počet turistů v letoviscích. Příjemnější jarní teploty také nahrávají turistice, cykloturistice nebo výletům na vzdálenější místa. Teplota moře ještě sice není tak vysoká, ale koupání již bývá občas možné. V jarních měsících je Řecko nádherně rozkvetlé s svěží.

Ani podzim není špatným obdobím pro dovolenou. Moře je stále vyhřáté po letních měsících a teplota vzduchu je na velmi příjemné úrovni. Podzim je ideální doba na poznávání památek a přírody. Klesají i ceny a přeplněnost letovisek.

Jak bývá ve středomoří zvykem, tak i v Řecku jsou zimy velmi mírné a vlhké. Nejdeštivějšími měsíci jsou leden a únor, v tyto měsíce proprší zhruba třetina všech dní. Díky těmto srážkám je ale řecká příroda tak krásně zelená a svěží. Oblast s největším množstvím srážek je severozápadní část Řecka, přesněji u ostrova Korfu. Průměrné nejnižší teploty se pohybují okolo 10°C. Bohužel na každý zimní den připadnou pouze čtyři hodiny slunečního svitu. V horských oblastech se místo dešťových srážek objevují srážky sněhové.

Počasí aktuálně | Počasí na Slovensku | Počasí v Bulharsku | Počasí v Chorvatsku | Počasí ve Španělsku | Počasí v Itálii

© 2008 Počasí v Řecku, počasí Řecko. | Aktuální předpověď počasí v Řecku. Počasí Řecko, Kréta, Korfu, Zakynthos, Lefkáda, Rhodos, Chalkidiki, Lesbos.
Created by: MFÁčko | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů