Řecko, zajímavosti

Pravidla se kterými se v Řecku určitě setkáte

První a základní pravidlo pro Řecko zní: Nic není jisté!
Druhé: Neexistuje ani včerejšek ani zítřek, pouze dnešek!
Třetí: Co můžeš udělat dnes, odlož na zítřek!
Čtvrté: Malá lež je lepší než velká pravda!
Páté: Řecko neodpouští chyby, zejména cizincům!
Šesté: Čím sladší řeči, tím více hořké kafe!
Sedmé: Co už teď naděláme…
Poslední: Jsi-li žena, raději mlč!

Děti
Zvláštní kapitolu věnujeme tomuto tématu protože chování k dětem je mírně odlišné od toho co známe z domova. Snad všichni Řekové děti milují. Se zcela přímou samozřejmostí obdarují dítě limonádou, pohladí po vlasech a nechají je dělat, co se mu zlíbí. Řecké děti jsou velmi živé, spontánní a nespoutané. Současní Řekové děti nebijí, pouze je důrazně upozorňují na jejich chyby. Děti jsou zvyklé být s rodiči venku do velmi pozdních nočních hodin, často i když mají ráno vyučování. Rodiče popíjejí a pojídají s ostatními a děti pobíhají kolem nich, sem tam se napijí, něco zakousnou. Řekové se nikdy necítí být dětmi obtěžováni. Cokoli pro děti potřebujete, nebojte se nikdy zeptat. Škody způsobené dětmi či jejich chování jsou odbyty jedním slovem: „Děti!“ řecky „Pedia“.  I dospělí se často mezi sebou oslovují „Dítě moje“ – „Pedi mu“, jako důraz na citový aspekt náklonnosti.

Otevírací hodiny
Banky mívají obvykle otevřeno po-čt od 8.00 do 14.00, v pátek od 8.00 jen do 13.00 hod. Ve větších městech mají některé banky otevřeno i déle. Otevírací hodiny muzeí, archeologických nalezišť a jiných kulturních zařízeni a ceny vstupného se velice často mění. Otvírací doba obchodu je velmi různá a zásadně nebývá vyvěšena na ceduli. Většinou je v době siesty asi od 14 do 17 až 19 hod. zavřeno.

Svátky v Řecku
1. leden Nový rok
25. březen Den řecké nezávislosti
1. květen Svátek práce
28. říjen Den Ochi (památka boje proti italským okupantům za 2. světové války)
24.-26. prosinec Vánoce
pohyblivé svátky Velký pátek, Velikonoční neděle, Velikonoční pondělí

Elektrický proud
V Řecku se používá elektrické napětí 220 V, ale zásuvky mají trochu jiný tvar. Je nutné si vzít redukci.

Peníze
Řecko používá euro. V bankomatech můžete vybírat na platební a kreditní karty, ale poplatky jsou vyšší než u nás. Nejvýhodnější z karet jsou EC (evropské karty typu Maestro). Všemi těmito kartami se dá i platit v hotelích a ve větších obchodech. Cestovní šeky vyměníte za peníze pouze v bankách. Přijdete-li o bankovní kartu a peníze, může Vám rodina poslat peníze přes společnost Western union. Ta má v České republice i v Řecku sídlo na každé poště a v některých cestovních kancelářích.

Pár užitečných rad, kterých byste se měli držet při směně peněz, a to nejenom v Řecku. Peníze měňte pouze v bankách a poštovních úřadech! Mnohé cestovní kanceláře vás lákají výhodnými kursy, ale připočítávají si vysoká procenta manipulačních poplatků! Podobně jako při výběru z bankomatu, i zde si dávejte pozor, aby blízko vás nestáli lidé a peníze co nejrychleji ukliďte do tašky či peněženky.

Ostatní

V Řecku platí východoevropský čas, tedy o hodinu více než u nás (+1 hodina). Letní a zimní čas se mění tak jako u nás.

V době odpoledního klidu (siesty), od 14 do 18 hodin, pokud to není nezbytné, nevoláme svým řeckým známým či nevyřizujeme služební hovory Považuje se to za neslušné, neboť tento čas patří jídlu, odpočinku a spánku.

Řecké pojetí času je velkomyslné a rozvláčné stejně jako jejich gesta. Dostavit se včas na schůzku je správné. Počítat s tím, že totéž udělá i váš řecký partner je nesprávné až naivní!

Řekové a svornost – zrady, sváry a rozepře Když bylo více než deset Řeků na jednom místě, tak už jich osm odjíždělo založit nové město.

Počasí aktuálně | Počasí na Slovensku | Počasí v Bulharsku | Počasí v Chorvatsku | Počasí ve Španělsku | Počasí v Itálii

© 2008 Počasí v Řecku, počasí Řecko. | Aktuální předpověď počasí v Řecku. Počasí Řecko, Kréta, Korfu, Zakynthos, Lefkáda, Rhodos, Chalkidiki, Lesbos.
Created by: MFÁčko | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů